Повечето български деца учат в училище и допълнително у дома. Има обаче също деца, които се образоват изцяло в семейството си т.нар. „домашни ученици“ или „хоумскулъри“. А някои родители пък организират кооперативни детски градини или други ранни и по-късни форми на обучение.

Технологиите промениха значително света, в който живеем, и старите форми на обучение може би вече не са толкова ефективни колкото са били преди. Поне това показват резултатите, които виждаме не само в България, а и в останалите държави…

Какво образование могат да избират родителите за своите деца, за да им осигурят знания за по-добро бъдеще? Как семействата да се справят с трудностите при ученето у дома? Какво се случва с образованието в България? Какво е нужно да се направи от родителите, учителите и управляващите на страната ни в образователната система, за да се постигне положителна промяна?

Тези и други свързани въпроси обсъждаме на събитието ни „Срещи за Семейството“ през октомври 2024 г.

Темите на събитието са две и са представени от двама лектори:

  1. „Семейното образование – история, настояще и бъдеще“ – Петър Порумбачанов
  2. „Предимства и недостатъци на общественото образование“ – Райчо Николов

ЗА ЛЕКТОРИТЕ

Петър Порумбачанов е семеен от 30 години и е баща на 4 деца, две от които завършиха средно образование у дома а другите две продължават да учат вкъщи. Петър е председател на Асоциацията за домашно образование от самото ѝ учредяване и вече 25 години работи за каузи свързани с отговорността на родителите по отношение възпитанието и обучението на младото поколение. Петър Порумбачанов е педагог по образование – историк, а освен това и юрист, което допринася за компетенциите му в сферата, на която се е посветил да служи.

Райчо Николов е учител по призвание и от над десет години има сериозни интереси в областта на образованието. От 2018 г. започва активно да упражнява професията на учител в две частни училища (едното във, а другото извън системата на общественото образование). За шестгодишната си училищна кариера е преподавал математика, информационни технологии, информатика и предприемачество в общо пет държавни и частни училища, две школи за извънкласна дейност и има разнообразни начинания в сферата на образованието. За целия период, под една или друга форма, той е преподавал на над 500 ученици от предучилищна възраст до 11 клас. Семеен от 13 години и баща на три деца, които се образоват у дома.

Последвайте “Поход за Семейството” в социалните мрежи!
Станете доброволци и ни помагайте!
Дарете средства за дейността ни!

 

Споделете тази страница с приятели!